Sanayi Ürün. Gümrük Vergi. Askıya Alınması Uygulaması Hk. Anket

Sanayi Ürün. Gümrük Vergi. Askıya Alınması Uygulaması Hk. Anket

SAYIN ÜYEMİZ

İlgi: TOBB 31.03.2017 Tarih ve 5540 Sayılı yazısı.

İlgi Kayıtlı yazıda; Ekonomi Bakanlığı, İthalat Genel Müdürlüğü’nün 17.03.2017 tarihli yazısı atfen, Ülkemiz ile AB arasında ihdas olunan 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı’nın 13 öncü Maddesi uyarınca sanayi ürünlerinde gümrük vergileri karşılıklı olarak sıfırlanmış olup, üçüncü ülkelere ise Ortak Gümrük Tarifesi uygulandığı bildirilmektedir.

Diğer taraftan, ucuz hammadde temin etmek suretiyle sanayicimizin rekabet gücünü artırmak, modernize olmalarını sağlamak ve tüketici fiyatlarını düşürmek amacıyla, üçüncü ülkelerden gümrük vergisi ile ithal edilen, Ülkemiz ile AB’ye üye ülkelerde yerli üretimi olmayan Gümrük Birliği kapsamındaki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma, üretimi tüketimi karşılamayan ürünlerde ise kota başvuruları, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı Avrupa Komisyonu Gümrük Kodu Komitesi Ekonomik Tarife Sorunları Grubu (ETSG) tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı.

Bahsi geçen müzakereler sonucu gümrük vergisinin askıya alınması ve bu suretle gümrük vergisi oranının düşürülmesi veya sıfırlanması kararlaştırılan ürünler Toplulukla eş zamanlı olarak İthalat Rejimi Kararı Eki V Sayılı listeye yansıtılmakta, ulusal tarife kontenjanları ise Bakanlar Kurulu Kararı ve kotanın dağıtımına ilişkin yayımlanan tebliğler çerçevesinde dağıtıldığı.

Konu ile ilgili olarak, aşağıda yer alan “Gümrük Vergilerinin Askıya Alınması ve Sanayi Ürünlerinde Tarife Kontenjanları Hakkında Anket’in 07/04/2017 tarihine kadar ilgili firmalarca doldurularak mbayata@ekonomi.gov.tr e-posta adresine gönderilmesi talep edilmekte olup, konuyu bilgi ve değerlendirmenize sunarız.

Saygılarımızla

Eki;   /ckfinder/upload/images/IMG_20170404_0002.pdfGümrük Vergilerinin Askıya Alınması ve Sanayi Ürünlerinde Tarife Kontejanları Hakkında Anket

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
30988

Toplam Ziyaretçi
493348Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.