Rusya İle Ticari ve Ekonomik ilişkiler

Rusya İle Ticari ve Ekonomik ilişkiler

Rusya İle Ticari ve Ekonomik İlişkiler

Sayın Üyemiz, Rusya ile iş yapan Türk firmalarının, son dönemde karşılaştıkları sorunların doğrudan öğrenilmesi ve çözüm bulunabilmesi amacıyla, TOBB tarafından 27 Kasım 2015 tarihi itibariyle, ''Rusya İletişim ve Koordinasyon Masası'' kurulmuştur. Rusya İletişim ve Koordinasyon Masası'na bugüne kadar ulaşan önemli sorun başlıklarından biri de Rusya'ya ihraç edilen ürünlerin Türkiye'ye geri dönmesinden kaynaklı ihracatçılarımızın dış ticaret mevzuatı çerçevesinde yaşadığı sorunlar ve ekstra maliyetlerle karşı karşıya kalmasıdır.

Konuyla ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan ilgide kayıtlı yazıda, 2015/21 sayılı Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatında ve İthalatında Ticari Kalite Denetimi Tebliği kapsamındaki yaş meyve ve sebze, kuru ve kurutulmuş ürünler, bitkisel yemeklik yağlar, baklagiller ve diğer bazı ürün gruplarında, Rusya Federasyonu'ndan geri gelen ürünlere münhasır olmak üzere:

-Olağan şartlarda geri gelen ürünler için tahsil edilen 200 TL'lik denetim hizmet ücretinin 31.12.2015 tarihine kadar alınmaması

 -Geri gelen meyve ve sebze partilerine ilişkin ülkemiz gümrüklerindeki işlemlerinin en kısa sürede tamamlanabilmesi için denetim prosedürünün kolaylaştırılarak hızlandırılması, için gerekli çalışmaların tamamlanarak uygulamaya geçildiği belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

 

 

 

 

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
30988

Toplam Ziyaretçi
493348Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.