İrana’a Yönelik Yaptırımların Kaldırılma Süreci

İrana’a Yönelik Yaptırımların Kaldırılma Süreci

İrana’a Yönelik Yaptırımların Kaldırılması Süreci

  Sayın Üyemiz,TOBB 30.11.2015 22029 sayılı yazıları ;Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, İran’ın nükleer programını kısıtlaması karşılığında bu ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesini öngören Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) ilişkin özetle aşağıdaki bilgiler yer almaktadır: “İran’ın nükleer programını kısıtlaması karşılığında bu ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesini öngören Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) 14 Temmuz 2015 tarihinde P5+1 ile İran arasında yürütülen müzakereler sonucunda imzalanmış ve söz konusu anlaşmayı onaylayan 2231 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı 20 Temmuz 2015 tarihinde kabul edilmiştir. Anlaşma, ABD Kongresi’nde 17 Eylül 2015 tarihinde lehte oylanmış ve İran Anayasası Koruyucular Meclisi tarafından da “Kabul Edilme Günü” olarak onaylanarak yürürlüğe girmiştir. İran’ın nükleer programına ilişkin anlaşmada kayıtlı bir dizi tedbiri hayata geçirdiği Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından doğrulandığında, anlaşmanın uygulama süreci başlayacak olup, “Uygulama Günü” olarak adlandırılan bu tarihin 2015 Aralık sonu veya 2016 Ocak ayına tekabül etmesi öngörülmektedir.

 “Kabul Edilme Günü” ile “Uygulama Günü” birbirinden farklı olmakla birlikte, İran’a yönelik yaptırımlar “Uygulama Günü” belirleninceye kadar yürürlükte olacaktır.”

Söz konusu bilgilere ilişkin güncel detaylı bilgi notu TOBB web sitesinin (www.tobb.org.tr) “Hizmetler/Uluslararası İş İmkânları—Ülke Duyurulan-Iran” bölümünde yer almaktadır. Üyelerimize duyurulur. BŞK 

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
31158

Toplam Ziyaretçi
493808Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.