HTS EĞİTİMİ TOBB’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HTS EĞİTİMİ TOBB’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DİTSO TİCARET SİCİL HARÇ TAKİP SİSTEMİ EĞİTİMİNE KATILDI.

Harç Takip Sistemi (HTS) Eğitimi TOBB Konferans Salonu’nda yapıldı. ​

 Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Ticaret sicil işlemlerine ilişkin Harçların Odalarımız Tarafından tahsil edilmesi amacıyla Birliğimizde Gerçekleştirilen  Harç Takip Sistemi (HTS) eğitimine DİTSO Genel Sekreteri Tansu KURT,Ticaret sicil Müdürü Feden KUM, Ticaret Sicil Müdür yardımcısı Suat AKER katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz, 2016 yılında çok önemli yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini belirterek, kurucular tarafından şirket sözleşmesinin ticaret sicili müdürü veya yardımcıları huzurunda imzalanabilmesine ilişkin Kanun değişikliğinin yapıldığını ve Tebliğin yayımlandığını anımsattı.

 Şirket kuruluşlarında ticaret sicili hizmet bedelinin asgari ücretin yüzde 10’u ile sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemenin de Tebliğde yayımlandığını vurgulayan Saraçöz, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanan şirket kuruluş ilan ücretlerine yüzde 15 indirim uygulanmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girdiğini, kuruluş aşamasında yapılan ticari defter tasdikleri ve pay devirlerine ilişkin harç istisnası getirildiğini söyledi.

 Uluslararası rekabetin hız kesmeden devam ettiğini belirten Mustafa Saraçöz, “Reformlar sürmez, iyileştirmeler yapılmazsa ne olur? Yatırımlar bu reformları gerçekleştiren ülkelere kayar. Müteşebbisler, aşırı maliyetler ve gereksiz prosedürlerle uğraştırılırsa, potansiyel müteşebbisleri de kaybederiz” dedi.

 Saraçöz, yapılan düzenlemeler ile Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Anket’indeki sıralamayı 94’ten 14’e çıkarmayı, prosedür sayısını 8’den 3’e düşürmeyi, işlem süresini 7,5 günden 2,5 güne indirmeyi ve maliyetleri yüzde 45 oranında azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

 TOBB olarak Harç Takip Sistemi yazılımı hazırladıklarına dikkat çeken Mustafa Saraçöz, ticaret sicili personeline ek yük getirmemesi için HTS’yi MERSİS ile entegre olarak tasarladıklarını, 1 Aralık’ta Muğla TSO’da pilot uygulamaya başladıklarını ve sorunsuz devam ettiğini ifade etti.

 Saraçöz, “10 lira 70 kuruş için vergi dairesine gitmek zorunda kalanından, mesai bittiği için harç yatıramayıp işlemi yarım kalanına, vergi dairesi etrafında park yeri bulamayıp park ettiği yerden aracı çekilene, ceza yiyene, Rekabet Kurulu payı ve K belgesi ücretlerini de odaya yatırmak isteyenine kadar çok ilginç hikayeler dinledim. Anlatılanlar bu çalışmanın önemini idrake vesile olmaktadır” dedi.   

Açılış konuşmasının ardından, Harcın Tahsili, Bildirimi ve Ödenmesi, Şirket Kuruluş ve Tasfiye İşlemlerine İlişkin Yapılan Düzenlemeler ile Harç Takip Sistemi hakkında bilgilendirme yapıldı. 

 

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
28567

Toplam Ziyaretçi
476423Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.