Ekonomik Tarife Sorunları Grubu (ETSG) Sektör Duyurusu Hk.

Sayın Üyemiz;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından gönderilen 20 Ekim 2020 tarihli e-posta yazısında, Ticaret Bakanlığı tarafından sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma, üretimi tüketimi karşılamayan ürünlerde ise kota başvurularının ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı bildirilmektedir.

Yazıda, Avrupa Birliği ya da Türk firmalarınca 01/07/2021 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin liste paylaşılmış olup, bu ürünler ile ilgili itirazların en geç 01/11/2020 tarihine kadar Ticaret Bakanlığına intikal ettirilmesi ve evrak kayıt numarası alınmasının gerektiği belirtilmektedir. 

Bu itibarla, askıya alma sistemine ilişkin detaylı bilgi için 2020/18 sayılı İthalat Tebliği'nin incelenmesi ve firmalar tarafından listede yer alan ürünlerin özel tanımlı olmasından dolayı, GTP'den ziyade ürün tanımlarının incelenerek, tanımı karşılayacak üretimin bulunması durumunda başvuru yapılmasının gerekmekte olduğu ifade edilmektedir.

İtirazlara ilişkin formlara https://ticaret.gov.tr/ithalat/askiya-alma-ve-tarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi  internet adresinden ulaşılabilmekte olup, konu hakkında ilgili kişilerin iletişim bilgileri ve "Eşya Listesi" Ek'te sunulmaktadır.

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
30989

Toplam Ziyaretçi
493352Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.