ARAÇLARDA PERT

ARAÇLARDA PERT

Yargıtay Tüketicinin pert (kullanılmaz, yitik hale gelmiş) araçla ilgili açtığı davada tüketiciyi haklı bularak, zararın tazmini için satış bedelinden uygun miktarda indirim istenebileceğine karar verdi.

Davacı – Tüketici; internet ilanlarından görüp beğendiği bir aracı 38.000 Liraya satın aldığını ancak daha sonra aracın sigortasını yaptırmak istediğinde pert olduğunu öğrendiğini belirterek zararının giderilmesini isteyerek tüketici mahkemesinde dava açmış, açılan dava yerel mahkemece aracın daha ucuz alındığı ve servise inceletildiği gerekçesiyle ret edilmişti.

Yargıtay 13.Hukuk Dairesi dosya kapsamı kanıtlardan satıcının, aracın pert olduğunu alıcıdan gizlediğini, alıcının rutin bir inceleme ile tespit edilebilecek ayıpları bildirmek zorunda olduğunu aksi halde kabul etmiş kabul edileceğini ancak satış sırasında hile ile gizlenmiş bir ayıp sözkonusu olduğunda bildirimin ayıbı öğrenmeden itibaren hemen yapılabileceğini, aracın pert olması nedeniyle piyasa fiyatından düşük olmasının ve alım sırasında serviste inceletilmiş olmasının sonuca etkili olmayacağını, Davacının, satın aldığı araçla ilgili olarak Trafik Şube Müdürlüğü'nce tutulan kayıtları, aracın sigorta kayıtlarını, TRAMER kayıtlarını inceleme ve TRAMER'e SMS atarak bilgi edinme yükümlülüğü de olmadığını netice itibariyle satıcının aracın pert olmasından kaynaklanan değer kaybından sorumlu olacağını belirterek yerel mahkeme kararını bozmuştur.

 

Bilgi ve değerlendirmenize sunarız.

Saygılarımızla,
Dinar Ticaret ve Sanayi Odası

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
30987

Toplam Ziyaretçi
493334Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.