Yetki Kabul İşlemleri’nin Elektronik Ortamda Yürütülmesi 1 Mart 2022 tarihinde başlamıştır.

Sayın Üyemiz;

Yetki Kabul İşlemleri’nin Elektronik Ortamda Yürütülmesi 1 Mart 2022 tarihinde başlamıştır.

 

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 40 ıncı maddesinde şirket/işletme adına imzaya yetkili olan kişilerin imza verilerinin, mevcut olması halinde kamu kurum ve kuruluşlarınca veri tabanlarında tutulan verilerden elektronik ortamda temin edilerek ticaret sicili dosyasına kaydedilmesi düzenlenmiş ve böylece fiziki olarak ticaret sicili müdürlüklerine verilmesi gereken imza beyannamesinin elektronik ortama taşınması amaçlanmıştır.
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) ile bu kapsamda yürütülen entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Yeni kimlik kartı ile yetkili olarak eklenen kişilerin imza örnekleri elektronik ortamda NVİ’ den alınarak MERSİS veri tabanına kaydedilebilmektedir.

Diğer taraftan, şirket/işletme adına imzaya yetkili olan kişilerin yetki kabul işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi amacıyla MERSİS’ te “Yetki Kabul İşlemleri” modülü oluşturulmuştur.
Söz konusu uygulama Odamız Ticaret Sicili Müdürlüğü birimince 01 Mart 2022 tarihinden itibaren başlamış ve ilk imza beyanını dijital ortamda gerçekleştirmiştir.

Kullanıcılar tarafından yapılacak başvuruların herhangi bir aksama olmadan devam etmesi için Mersis ana sayfasında bulunan ‘Yardım’ içerisinde ‘Dijital İmza Beyanı’ dokümanının incelenmesi ve bu yeni uygulama ile işlemlerin nasıl yürütüleceği hakkında bilgi edinilmesi hususu önem arz etmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

 

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
28725

Toplam Ziyaretçi
477687Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.