Kefalet Senetleri

İhalelerde teminat olarak sunulan kefalet senetlerinin sıhhati konusunda tereddütler bulunduğu söz konusu teminatların sahte olduğu geçerli olmadığı teminatları düzenleyen kuruluşların yetkili olmadığı yönünde kurumumuza şikayetler ulaşmaktadır.
İhale ve sözleşme süreçlerinde aksama yaşanmaması ve işlemlerin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi açısından aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.
- 4734 sayılı kanunu kapsamında yapılan ihalelerde ve bunların sözleşmelerinde teminat olarak sunulan kefalet senetlerinin sorgulama yapıldığı gün itibarı ile geçerli olup olmadığı bilgi sigorta ve gözetim merkezinin www.sigortam360.com adresinden yapılabilmektedir.
- Kefalet senetlerini düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin güncel listesine hbm.gov.tr/sigorta-sirketleri adresinden ulaşılmaktadır.
- Ayrıca ülkemizde faaliyet göstermekte olan sigorta acenteleri tobb.org.tr/SigortaMudurlugu/SigortaAcenteleri/Sayfalar/Levha-Kayitli-Acente-Sorgu-Sayfasi.php adresinden, brokerler ise sds.org.tr/tr/brokerlerimiz adresinden sorgulanabilmektedir.
- İhale Uygulama Yönetmeliklerinin “Teminatlar” başlıklı maddelerinde “Gerek görüldüğünde teminat mektuplarının ilgili bankanın genel müdürlüğünden veya şubesinden teyidi idarece yapılabilir. Yapılan teyitlerde, bankanın en az iki yetkilisinin imzasının bulunması gerekir.” Şeklinde bir düzenleme bulunmaktadır. Kefalet senetlerinin geçerliliği konusunda tereddüt oluşması halinde, ilgili sigorta şirketinin genel müdürlüğünden teyit işlemi yapılabilir.

DUYURULAR
ETKİNLİK TAKVİMİ

Online Ziyaretçi
28840

Toplam Ziyaretçi
478673Hakkımızda

dinartso@tobb.org.tr

(0272) 353 6064

Üçlerce Mh. 03400 Dinar/Afyonkarahisar

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dinar TSO e-postalarına abone olun. Dinar TSO haberlerinin, özel tekliflerinin ve ürün duyurularının gelen kutunuza doğrudan teslim edilmesi için e-posta adresinizi giriniz.

Hızlı İletişim

2020 © DİNAR TSO - Tüm Hakları Saklıdır.